Gładź gipsowa – równe ściany i estetyczne wykończenie

Podczas budowy domu, lub remontu zwykle dążymy do doskonałości. Nienagannie gładkie i estetyczne ściany są podstawą aranżacji wnętrza, dlatego warto zdecydować się na ściany wykończone gładzią gipsową. Sprawdźmy, czy zawsze możemy użyć tego materiału, gdzie najlepiej się sprawdza, i czy można samodzielnie wykonać powłokę ścienną z gładzi gipsowej. 

Czym jest gładź gipsowa?

Gładź gipsowa występuje zarówno w postaci sypkiej, jak i gotowej do użytku masy. Sypką możemy zauważyć na półkach marketów budowlanych zapakowaną w papierowe worki, natomiast gładź gotowa umieszczona jest w szczelnie zamkniętych plastikowych pojemnikach lub wiaderkach. W większości gładź składa się z gipsu o bardzo drobnej granulacji. Gips w gładzi może mieć postać naturalną, lub syntetyczną. Gips naturalny jest jaśniejszy i dłużej się wiąże, natomiast syntetyczny ma zdecydowanie większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Coraz powszechniej stosowane są dodatki do gładzi, które poprawiają jej parametry. Gładź gipsowa wzbogacona akrylem świetnie wypełnia drobne rysy i pęknięcia, natomiast dodatek polimeru sprawia, że powłoka mniej pyli i jest bardziej odporna na pękanie.

Do czego służy gładź gipsowa?

Gładź gipsowa jest niejako elementem finalnym wykończenia ścian oraz sufitów. Nie służy do wyrównywania nierówności pionów, lub uzupełniania poważnych ubytków, lecz do stworzenia ostatecznej bardzo gładkiej i pozbawionej wszelkich nierówności powłoki gotowej do malowania na dowolny kolor. Warstwa, którą uzyskamy za pomocą gładzi, ma grubość od 0,3 mm do 3 mm. To zbyt cienka warstwa na niwelowanie dużych nierówności powierzchni, jednak wystarczająca, aby po ułożeniu jej na ścianach i sufitach uprzednio wykonanych z tynku cementowego, gipsowego, cementowo-wapiennego, lub płyt gipsowo-kartonowych wyrównanych szpachlą gipsową, powstała gładka i równa okładzina. Gładź gipsową można nakładać w kilku warstwach, jednak należy pamiętać o tym, aby każda kolejna warstwa była coraz cieńsza. Kolejne warstwy przed nałożeniem powinny być idealnie suche. Jednak w sytuacjach, kiedy czas nagli, możliwe jest użycie specjalistycznej gładzi do nakładania na mokro. To rodzaj gładzi, który można kłaść już po 20 minutach od nałożenia pierwszej warstwy.

Zastosowanie gładzi

Największą zaletą gładzi gipsowej jest jej niezwykła elastyczność i miękkość. Doskonała gładkość powstałej masy gotowej do nałożenia jest skutkiem bardzo drobnego uziarnienia gipsu. Gładź gipsowa po nałożeniu i wyschnięciu bardzo dobrze poddaje się szlifowaniu. Gładź znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z chropowatością powierzchni. Doskonałym przykładem są tynki cementowe lub cementowo-wapienne, na których zdecydowanie odznacza się ziarnistość piasku wchodzącego w ich skład. Gładź gipsową można kłaść bezpośrednio na mur, jednak pod warunkiem, że jest on pozbawiony sporych ubytków i nierówności. Jest to rozwiązanie stosowane rzadko i tylko w sytuacji, kiedy zostaje zachowana wyjątkowa staranność murarska podczas stawiania przegród w budynku. Nie należy kłaść gładzi bezpośrednio na mur wykonany z betonu komórkowego, ponieważ pod wpływem temperatury kurczy się on i rozszerza, co spowoduje popękanie gładzi. Można skorzystać z tego rozwiązania w przypadku równych murów wykonanych z ceramiki, lub keramzytobetonu.

Czy można samodzielnie położyć gładź gipsową?

Gładź gipsową można nakładać na powierzchnię maszynowo lub ręcznie. Z pierwszej opcji korzystają firmy budowlane i remontowe posiadające na wyposażeniu odpowiedni sprzęt pozwalający na równomierne nałożenie warstwy na ścianę. Gładź aplikowana agregatem tynkarskim ma rzadszą konsystencję od tej nakładanej ręcznie. Wydajność pracy sięgająca aż 500 m2 nakładanej dziennie masy sprawia, że w firmach budowlanych najczęściej stosowana jest właśnie metoda maszynowa.

Ręczne położenie gładzi jest nieco bardziej pracochłonne, lecz możliwe do wykonania w warunkach domowych przy użyciu nieskomplikowanych narzędzi takich jak szpachelka, kielnia i szeroka paca. Pracę rozpoczynamy od zaszpachlowania większych ubytków masą szpachlową, odspojenia luźnych grudek szpachelką, a następnie gruntowania ściany preparatem dedykowanym gładzią gipsowym. Po wyschnięciu podkładu szeroką pacą nakładamy warstwę gładzi, a następnie wygładzamy ją za pomocą kielni kątowej. Najlepiej aplikację gładzi rozpocząć od narożników wewnętrznych. Następnie przechodzimy do nałożenia gładzi na pozostałą powierzchnię ścian i sufitów. Po wyschnięciu warstwy (około 1,5 godziny), w razie konieczności można nanieść kolejną warstwę, pamiętając o tym, aby była ona cieńsza od poprzedniej. Zwieńczeniem pracy jest przeszlifowanie gładzi gipsowej papierem ściernym, gąbką lub siatką ścierną o gradacji najpierw 100, a następnie 180-220, celem uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Tak przygotowaną powierzchnię można już zagruntować, a następnie pomalować, lub położyć na niej tapetę. Pamiętajmy, aby do malowania powierzchni przystąpić nie wcześniej, niż dobę po ich zagruntowaniu.

 

 

Previous post Szeroki asortyment w sklepach z tkaninami
Next post Sprzęt komputerowy – jakość i wydajność dostosowana do potrzeb użytkownika