Na swoim czy na wynajmie, czyli gdzie najpierw?
Na swoim czy na wynajmie, czyli gdzie najpierw? W życiu każdego z nas w końcu przychodzi moment, w którym chcemy się usamodzielnić i wyprowadzić od rodziców. To jak najbardziej naturalne, by chcieć zacząć żyć po swojemu i bez żadnych ograniczeń. Czy jednak obiektem naszego zainteresowania powinny być własnościowe nowe mieszkania, czy też raczej iść w kierunku wynajmu? Jakie są plusy obu rozwiązań? Na tym zamierzamy skupić się w naszym artykule.
Mieszkanie własnościowe – plusy i minusy
Jednym z największych minusów, z jakimi wiążą się kupowane na własność nowe mieszkania Warszawa jest, oczywiście, ich cena. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na jednorazowy wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych – a pamiętajmy, że rzadko na nim się kończy. Mieszkanie tego typu trzeba przecież również urządzić, a samo w sobie również zwykle nie jest bezczynszowe. Mieszkanie na własność to również pewne zobowiązanie – decydując się na nie po części wiążemy się z konkretnym miejscem, przynajmniej na kilka porządnych lat (zależy to od naszych zarobków). Jakie są jednak zalety płynące z tego typu mieszkania? Należy do nich przede wszystkim to, że:
- możemy je podnająć – w sytuacji, gdy będziemy pod finansową ścianą zawsze możemy wynająć pokój w naszym mieszkaniu (studentów chętnych na to zazwyczaj nie brakuje), by dorobić sobie trochę i wyjść na prostą.
- robimy wszystko „dla siebie” – wszelkie modernizacje, poprawki w wystroju wnętrza i różnego rodzaju rzeczy podobne do nich robimy dla siebie – nie martwimy się, że właściciel z nimi zostanie, a my nie dostaniemy za nie złamanego grosza.
- nie musimy się martwić o dach nad głową – jeżeli wynajmujemy mieszkanie, w każdej chwili możemy je stracić (na przykład gdy wynajmującemu odwidzi się jego udostępnianie). Po części więc nasza przyszłość jest zagrożona, a my nie możemy czuć się w pełni u siebie.
- nie płacimy za chodzenie po czyjejś podłodze – w przypadku własnego mieszkania nie mamy uczucia, że płacimy „za nic” komuś, kto nic nie robi, a zaledwie jest właścicielem mieszkania i daje nam w nim żyć.
- spłacamy własny kredyt – nie ma co dużo mówić, nowe mieszkania Warszawa są często brane na kredyt – wszystko ze względu na wysoki koszt ich zakupu oraz urządzenia. W ich przypadku jednak płacimy za swój kredyt, a nie – jak w przypadku mieszkań wynajmowanych – spłacamy kredyt kogoś innego.
- urządzamy je po swojemu – nasze mieszkanie to swoboda w jego wykończeniu. Sami decydujemy o każdym elemencie, rozkładzie pomieszczeń, kolorze ścian czy głównej stylistyce, w jakiej jest ono utrzymane.
A może na wynajmie?
Rynek wynajmowanych mieszkań jest ogromny i jeśli nie chcemy zainwestować w nowe mieszkania Warszawa, bez problemu znajdziemy sobie lokum do wynajęcia. Naturalnie rzecz biorąc idą z tym pewnie wady, główną z których jest świadomość, że wynajmując płacimy komuś za czynsz, a jeszcze dajemy mu zarobić. Samy w sobie nie odczuwamy korzyści z wydawanych pieniędzy, a przynajmniej mamy wrażenie, że idą one „w eter” i po prostu każdego kolejnego miesiąca jesteśmy ubożsi o właśnie opłatę za najem. Z wynajmem wiąże się jednak sporo zalet:
- jest świetną opcją na start – jeżeli nie mamy jeszcze pieniędzy na zainwestowanie w nowe mieszkanie na własność, wynajem jest jedyną słuszną opcją dla nas właśnie na usamodzielnienie się; wkład początkowy jest zerowy, więc płacimy tylko czynsz i choć jest on wyższy, niż w przypadku własnego mieszkania, odczuwamy go mniej, aniżeli w przypadku konieczności zapłaty kilkuset tysięcy za mieszkanie;
- jest niezobowiązujący – z wynajmu możemy w każdej chwili zrezygnować, na przykład przy dostaniu pracy w innym mieście. Pakujemy się i przeprowadzamy – nie jest tak w przypadku własnego mieszkania, które poniekąd trzyma nas w miejscu, związując nas ze sobą na kilka, a nawet kilkanaście lat;
- mamy dzięki niemu większą swobodę i mniej na głowie – wynajem mieszkania pozwala nam nie martwić się o nie – wychodzimy z niego, wyjeżdżamy do rodziny czy znikamy na dwa tygodnie na wakacje i nie przejmujemy się ewentualnymi włamaniami, zalaniami i innymi tego typu rzeczami. Nie jesteśmy w końcu jego właścicielami, dlatego też nie stanowią one naszego zmartwienia;
- mamy większą swobodę wyboru – nowych mieszkań w Warszawie (przynajmniej tych sprzedawanych na własność) nie ma tak dużo, jak tych gotowych do wynajmu – dlatego też nasza swoboda co do wyboru lokalizacji mieszkania jest naprawdę ogromna;
- nie musimy go urządzać.
Podsumowanie
Zarówno kupowane na własność nowe mieszkania Warszawa, jak i te wynajmowane mają swoje wady i zalety, a wybór tak naprawdę sprowadza się przede wszystkim do określenia naszego budżetu i podporządkowania się mu. Jeżeli jest on większy, pewne jest, że będziemy chcieli postawić na coś własnego. Musimy przy tym jednak pamiętać, że jest to jednocześnie zobowiązujące – w wynajmowanym mieszkaniu mamy większą swobodę i beztroskość, bo przecież nie jest nasze, a my w każdej chwili możemy się wyprowadzić. Zanim więc podejmiemy decyzję, dokładnie się nad nią zastanówmy, rozważając wszystkie wady i zalety płynące z obu rozwiązań.