Płytki ceramiczne – element estetyczny i funkcjonalny każdego domu – płytki ceramiczne dzięki swoim właściwościom i zastosowaniu są często wybieranym produktem przeznaczonym do wykończenia różnego rodzaju wnętrz oraz powierzchni. Mają one, bowiem nie tylko estetyczne przeznaczenie, ale przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne. Zastosowanie ich w łazience czy kuchni zapobiega zniszczeniom oraz nie powoduje trudności w użytkowaniu.
Płytkami ceramicznymi wykładane są często także obiekty publiczne, między innymi hotele, restauracje, supermarkety oraz galerie handlowe, a także tereny zewnętrzne, jak na przykład tarasy, balkony, elewacje zewnętrzne i klatki schodowe. Produkt ten nie zawodzi również w przypadku dostępności i różnorodności na rynku. Kafle ceramiczne dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i fakturach – jest tego naprawdę bardzo dużo, dzięki czemu można stworzyć przepiękne kompozycje i aranżacje, przy których jedynie wyobraźnia może ograniczać. Jak zatem powstają płytki ceramiczne? Z jakich materiałów się je wytwarza? I jak przebiega proces ich produkcji?
Płytki ceramiczne – proces produkcyjny – krok po kroku
Proces produkcyjny płytek ceramicznych jest czynnością dość skomplikowaną i wymagającą czasu. Niezależnie od koloru, rodzaju czy wielkości każdego kafla, jego produkcja składa się z 10 etapów, które tworzą nowoczesny oraz złożony technologicznie mechanizm produkcyjny. Etapy powstawania płytek ceramicznych to:
- dobór odpowiednich materiałów,
- mieszanie,
- suszenie,
- granulat,
- formowanie,
- zdobienie,
- wypalanie,
- studzenie,
- kalibracja lub rektyfikacja,
- kontrola jakości – selekcja odcieni.
Dobór odpowiednich materiałów
Pierwszym i podstawowym krokiem w produkcji płytek ceramicznych jest dobór materiałów, z których one powstaną. Jest to kluczowy element, gdyż dzięki temu można później określić ich parametry, wytrzymałość oraz odporność na różne warunki zarówno atmosferyczne jak i mechaniczne. Kafelki ceramiczne powstają z mieszaniny różnych surowców sypkich, takich jak glina, piasek, skalenie oraz talk a także z produktów uszlachetniających, jakimi są dodatki różnorodnych minerałów. W zależności od przeznaczenia danej płytki dobierany jest skład i odpowiednie proporcje, które zostają wrzucone do specjalnych młynów. Wszystko odbywa się pod kontrolą nowoczesnego systemu komputerowego.
Mieszanie – czyli mielenie składników na jednolitą masę
Mieszanie odpowiednio dobranych składników jest drugim etapem produkcyjnym tworzenia kafli ceramicznych. Proces ten odbywa się w specjalnych młynach, gdzie po dodaniu wody masa przybiera postać płynnej mieszanki, która jako masa lejna trafia do dużych zbiorników. Wszystkie proporcje oraz ilość wody dobierana jest przez doświadczonych i posiadających odpowiednią wiedzę technologów.
Suszenie oraz leżakowanie – czyli odpoczynek i przybranie odpowiedniej konsystencji
Gdy podczas produkcji wykorzystano duże ilości wody, mieszanka po wyjściu ze zbiorników wymaga odpowiedniego suszenia. Proces ten polega na poddaniu powstałej masy działaniu wysokiej temperatury, powodującej wyparowywanie wody.
Granulat – półprodukt niezbędny do produkcji płytek ceramicznych
Rezultatem suszenia oraz leżakowania danej mieszanki jest granulat, który z kolei transportowany jest do silosów, gdzie leżakuje do uzyskania odpowiednio określonych właściwości.
Formowanie – odpowiedni kształt i forma
Następnym etapem produkcyjnym, dzięki któremu powstają płytki ceramiczne jest formowanie – czyli nadanie kaflom odpowiedniego kształtu oraz rozmiaru. Aby było to możliwe powstały granulat kierowany jest do specjalnych pras (podczas trwania transportu może on dodatkowo zostać zabarwiony na sucho przy użyciu specjalnych pigmentów), gdzie zostaje wsypany do odpowiednich form i prasowany pod wysokim ciśnieniem. Na tym etapie powstała masa zaczyna przypominać kształtem płytkę i zwiększa się jej wytrzymałość. Pozwala to na dalszy transport oraz obróbkę na linii szkliwierskiej.
Zdobienie – szkliwienie i dekoracja
Jeżeli dane płytki ceramiczne nie zostają poddane szkliwieniu to już na wcześniejszym etapie można rozpocząć uzyskiwanie na nich grafiki (dzięki odpowiednio zaprojektowanym wózkom zasypowym), po czym zostają bezpośrednio przetransportowane do pieców.
Natomiast etap szkliwienia jest krokiem, który wykonuje się jedynie w przypadku płytek szkliwionych. Oznacza to, że przed trafieniem do pieca na każdą płytkę nanosi się szkliwo oraz dekoracje (za pomocą drukarek cyfrowych, metalizatorów lub granilii).
Wypalanie
Wypalanie jest kolejnym i także bardzo ważnym etapem produkcyjnym powstawania płytek ceramicznych. Kafle zostają wprowadzone do pieców rolkowych, gdzie nowoczesne systemy komputerowe stopniowo rozpoczynają zwiększanie temperatury, która może wynosić od 1000 do nawet 1300 stopni Celsjusza. Temperatura ta następnie stopniowo zostaje obniżana. Proces wypalania może trwać od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin. Płytki posiadające bogate zdobienia zostają wypalane kilkukrotnie, gdyż każda substancja w nich zawarta wymaga wypalenia w innej temperaturze.
Studzenie
Po wypaleniu każda płytka ceramiczna musi przejść etap studzenia, gdyż tak wysoka temperatura uniemożliwiałaby wszczęcie dalszych czynności. Na tym etapie następuje także dodatkowe zdobienie – jeżeli płytka tego wymaga oraz nanoszony jest specjalny efekt powierzchni w postaci poleru lub półpoleru.
Rektyfikacja lub kalibracja
Proces ten umożliwia uzyskanie produktów w jak najbardziej zbliżonym do siebie rozmiarze, by sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagającym klientom. Poprzez skomplikowany proces produkcyjny i różną reakcję materiału użytego podczas wypalania płytki kurczą się w różnym stopniu, co powoduje powstanie różnych rozmiarów kafli ceramicznych (różnice między płytkami mogą wynosić kilka mm). Dlatego też producenci wprowadzili proces kalibracji, który umożliwia odpowiednią segregację płytek, by te jak najmniej różniły się od siebie rozmiarem. Natomiast rektyfikacja polega na specjalnym docięciu brzegów każdego kafla w celu uzyskania efektu równości i gładkości.
Kontrola jakości – selekcja odcieni

Końcowym etapem produkcyjnym płytek ceramicznych jest kontrola jakości i odpowiednia selekcja, by poszczególne partie kafli nie różniły się od siebie znacząco. Pomimo zastosowania odpowiednich proporcji oraz zachowania wszelkich warunków poszczególnych etapów mogą wystąpić niewielkie różnice tonalne w kolorze – jest to zupełnie normalne i naturalne zjawisko, dlatego też producenci w ostatecznym kroku dokonują określonej segregacji, by każda partia była do siebie zbliżona i mało zróżnicowana.
Płytki ceramiczne pomimo tego, że bardzo znane i powszechne, nie są produktem, który wytwarzany jest w kilka minut. Ich produkcja składa się na wiele skomplikowanych etapów, które oparte są na działaniu specjalistycznych systemów komputerowych. Dzięki temu możliwe staje się tworzenie kafli o rozmaitych kształtach, rozmiarach oraz kolorach i wzorach. Umożliwia to stworzenie fantazyjnej aranżacji i ciekawych projektów zarówno pomieszczeń mieszkalnych jak i obiektów publicznych czy terenów zewnętrznych.