Wybierz rekuperację – postaw na zdrowie i wygodę.

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Standardowa, grawitacyjna wentylacja oparta jest na ciągu, który wytwarzany jest przez kominy. Jednak takowe rozwiązanie posiada dużo wad jak np. wychłodzenie mieszkania oraz niepozbywanie się wilgoci. Rekuperacja Kraków oparta jest na powietrznym ruchu, tworzonym dzięki maszynie-rekuperatorowi. To urządzenie pozwala kontrolować ruch nawiewanego i usuwanego powietrza, a także obserwować pozyskiwanie ciepła z ogrzewanego, ale zanieczyszczonego powietrza. 

Czym różni się rekuperacja od wentylacji grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna nie potrzebuje żadnych urządzeń, aby działać. Opiera się ona na systemie kominowym. Natomiast rekuperacja oparta jest na dwóch strumieniach powietrznych, które wytwarzane są przez maszynę- rekuperator. Wentylacja grawitacyjna posiada tylko jeden strumień powietrza, tworzony przez różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem. 

Niestety, wentylacja grawitacyjna posiada wiele wad. Pierwszą z nich jest wyciąganie z mieszkania ciepłego powietrza, nie gromadząc go w żaden sposób w budynku. W tym samym czasie, przez wszelkie nieszczelności (szpary w drzwiach czy wywietrzniki) nawiewany jest chłód. Rekuperacja pozyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i oddaje je nawiewanym powietrzu, co skutkuje oszczędnością energii. 

Drugą różnicą między tymi dwoma systemami jest fakt, iż grawitacyjna wentylacja nie filtruje powietrza, czym natomiast odznacza się rekuperacja. Gdy na zewnątrz unosi się dym oraz alergeny, a ty otworzysz okno, wszystko znajdzie się wewnątrz mieszkania. Jednak, gdy nie zdecydujesz się na wietrzenie, to w domu będzie wilgotno i duszno. W takim razie, co można zrobić? Odpowiedź jest prosta. Wybrać rekuperację, dzięki której nie trzeba otwierać okien, a wręcz zaleca się ich zamknięcie, w celu zatrzymania ciepłego powietrza. 

Ostatnim, najważniejszym faktem jest to, że wentylacja grawitacyjna nadaje się tylko w miejsca, gdzie okna i drzwi nie są w zupełności szczelne i przepuszczają zewnętrzne powietrze. W obecnych czasach coraz częściej wybierane jest energooszczędne budownictwo, które polega na całkowitej eliminacji cieplnych mostków, jak np. nieszczelne okna, czy drzwi. Więc w przypadku energooszczędnego budownictwa, rekuperacja jest jedynym rozwiązaniem. 

 

Rekuperacja- zdrowe rozwiązanie

Rekuperacja to nie tylko doskonałe rozwiązanie techniczne, ale również świetna opcja wpływająca korzystnie na stan zdrowia. W obecnych czasach wietrzenie nie zawsze wiąże się z napływem świeżego, czystego powietrza. Niestety, często zamiast tego przylatują do nas wszelkie alergeny, smog i dymy. Całkowite odcięcie się również nie jest możliwe, ponieważ otwieranie okien jest konieczne, jeśli nie chcemy wyhodować w domu grzyba. W takim przypadku rekuperacja jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ oczyszcza powietrze, napływające do budynku. Rekuperacja cały czas wprawia powietrze w obieg, dzięki czemu utrzymany jest odpowiedni poziom wilgotności. 

Mnóstwo korzyści, dzięki zastosowaniu rekuperacji

Rekuperacja posiada wiele zalet, a jej użytkownicy cieszą się oszczędnością energii, zdrowiem i komfortem. Do jej głównych korzyści należy:

  • usuwanie wilgoci- suche lustra podczas kąpieli/prysznicu, suche okna podczas gotowania,
  • zmniejszenie ilości alergenów i kurzu w mieszkaniu,
  • brak owadów latem, ponieważ nie ma potrzeby otwierania okien,
  • oczyszczone powietrze bez roztoczy, bakterii oraz wirusów, 
  • możliwość podłączenia pod instalację budynku inteligentnego, 
  • możliwość poszerzenia funkcji instalacji o ogrzewanie lub chłodzenie powietrza,
  • zwiększenie standardu i jakości budynku,
  • możliwość zautomatyzowania poprzez wykorzystanie czujnika wilgoci i CO2,
  • możliwość wentylowania mieszkania na żądanie- np. szybkie wietrzenie, 
  • możliwość sterowania ilością wywiewanego i nawiewanego powietrza,
  • zmniejszenie częstotliwości zachorowań, dzięki nienapływającym wirusom i alergenom. 

Taka ilość zalet daje do myślenia. Nawet jeśli instalacji nie jest najtańsza, warto zainwestować, żeby pieniądze zwracały się latami. Postaw na zdrowie i swój komfort. Efekty zobaczysz szybciej, niż się spodziewasz. 

 

Kiedy podjąć decyzję o instalacji rekuperacji?

O założeniu takowego systemu powinieneś zadecydować już podczas budowy domu. Bez problemu można zamontować rekuperację w postawionym budynku, jednak jest to droższe i trzeba się liczyć z tym, że takie prace trwają około tygodnia. Najlepiej wpisać ją w plan budowy, ponieważ dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Wiedząc, że decydujesz się na takie rozwiązanie, nie będziesz dodatkowo stawiać kominka do grawitacyjnej wentylacji, który jest naprawdę dużym kosztem. 

Montaż rekuperacji- postaw na specjalistów, znających się na tym fachu

Pamiętaj, że rekuperacja jest tak samo istotna, jak instalacja wodna czy elektryczna. Zdecyduj się na firmę, która skupia się konkretnie na tym fachu. Najlepiej, gdyby specjaliści zajęli się tym kompleksowo: przygotowali projekt, pomogli w wyborze dobrych kanałów oraz maszyny, dokonali instalacji, a także w późniejszym czasie zajmowali się serwisem. Odpowiedni specjaliści doradzą Ci, jak zadbać o taki sprzęt i udzielą wszelkich odpowiedzi na pytania związane z użytkowaniem. 

Previous post Szukasz dobrej kosmetyczki? Przeczytaj nasz poradnik!
Rodzaje i zastosowanie gładzi szpachlowych Next post Rodzaje i zastosowanie gładzi szpachlowych