uzależnienie alkoholowe

Zespół uzależnienia – alkohol

Zespół uzależnienia – alkohol. Leczenie alkoholizmu obejmuje wiele faz o różnej intensywności. Im dłużej trwa choroba, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie zespołu odstawienia alkoholu, znanego również jako zespół odstawienia alkoholu. Ten zespół objawów występuje, gdy osoba uzależniona od alkoholu przestaje pić lub znacznie zmniejsza spożycie alkoholu.

Zespół odstawienia alkoholu jako element procesu leczenia

Zespół odstawienia alkoholu wiąże się z całkowitym zaprzestaniem picia lub znacznym zmniejszeniem ilości alkoholu. Jego przebieg zależy od wielu czynników, a także może różnić się czasem potrzebnym do zaprzestania picia. Przeważnie dzieje się to w ciągu 24-48 godzin od ostatniego drinka, ale czasami alkoholicy odczuwają to dwie godziny później. Może się to zdarzyć każdemu, kto jest uzależniony od alkoholu, ale prawdopodobieństwo wzrasta wraz ze spożyciem alkoholu w ciągu życia i czasem trwania zaburzeń związanych z alkoholem.

Zespół odstawienia alkoholu, przyczyny i objawy

Wypicie niewielkiej ilości alkoholu może poprawić samopoczucie, wprowadzić w stan relaksu i zmienić nastrój. Ten efekt wynika z wpływu alkoholu na funkcjonowanie mózgu. Długotrwałe picie spowalnia jednak jego efekty, a pijący musi dostarczać organizmowi coraz więcej alkoholu, aby uzyskać łatwo osiągalne wcześniej efekty. Organizm rozwija tolerancję na alkohol, uczy się go wchłaniać i wciąż potrzebuje więcej alkoholu.

Alkohol jest substancją psychoaktywną działającą na układ neuroprzekaźników układu nerwowego. Regularne spożywanie dużych ilości alkoholu w organizmie zmniejsza syntezę neuroprzekaźników, w tym dopaminy, specjalnego hormonu przyjemności. Nagłe, definitywne zaprzestanie picia alkoholu może spowodować nagły wzrost liczby neuroprzekaźników obecnych w układzie nerwowym, powodując objawy odstawienia.

Objawy zespołu odstawienia alkoholu występują w dwóch postaciach. Łagodniejsza wersja nazywa się prostym zespołem odstawienia alkoholu. Z drugiej strony, wersja bardziej intensywna pod względem objawów i skutków nazywana jest delirium tremens, czyli białą gorączką alkoholową. Charakterystyczne objawy to majaczenie z drgawkami i drżeniem. Zespół odstawienia alkoholu zwykle trwa od godzin do dni. Objawy zaprzestania lub ograniczenia spożycia alkoholu obejmują:

  • drżenie rąk, powiek lub języka
  • czuć się drażliwym
  • nie w dobrym nastroju
  • ogólne uczucie zapaści
  • bezsenność, zaburzenia snu

Żaden z tych objawów nie zagraża życiu, chociaż są poważne. Znikają naturalnie po kilkunastu godzinach lub dniach. Czasami jednak zespół odstawienia alkoholu u niektórych pacjentów jest skomplikowany. Wtedy na przykład napadowi może towarzyszyć głębszy uraz fizyczny. Podczas delirium tremens może wystąpić wyraźne pobudzenie psychoruchowe, zmiany rytmu dobowego, dezorientacja, halucynacje i urojenia.

Czasami tej fazie zdrowienia towarzyszą inne choroby. Po abstynencji od alkoholu u pacjentów może rozwinąć się psychoza alkoholowa spowodowana niedoborem tiaminy i witaminy B1, objawiająca się halucynacjami alkoholowymi lub psychozą Korsakoffa.

Zespół odstawienia alkoholu – leczenie

Etapy zespołu odstawienia alkoholu bez określonych powikłań nie wymagają specyficznego ani specjalistycznego leczenia pacjenta. W tym czasie musisz tylko upewnić się, że otrzymujesz płyny i zapobiegasz odwodnieniu. Wszystkie objawy związane z tym stanem muszą w końcu ustąpić.

Jeśli jednak stan prosty przeradza się w wariant powikłania, pacjent wymaga pomocy lekarskiej, a nawet hospitalizacji, jak w przypadku delirium tremens. Pozostawienie pacjenta bez opieki może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Mogą wystąpić objawy arytmii serca lub depresji oddechowej. Stan pacjenta wymaga wtedy starannego monitorowania. Pacjenci powinni być leczeni benzodiazepinami, uzupełnionymi witaminą B1, aw skrajnych przypadkach lekami przeciwpsychotycznymi.

Wszywka alkoholowa Poznań – czytaj więcej.

Leczeniem zespołu odstawienia alkoholu zajmuje się psychiatra, a pacjenci mogą również potrzebować pomocy internisty, neurologa lub lekarza medycyny ratunkowej. Pacjenci ze wskazaniem do hospitalizacji często charakteryzują się chorobą wątroby, nerek lub trzustki. Ważną wskazówką przy wyborze leczenia i ewentualnie długotrwałego nieprzerwanego picia może być również wiek pacjenta.

Leczenie uzależnienia od alkoholu należy rozpocząć zaraz po zakończeniu przez chorego fazy abstynencji. Dopiero wtedy wysiłek może zakończyć się pozytywnie i ostatecznie pozbyć się alkoholu.

Producent płytek ceramicznych Previous post Producent płytek ceramicznych
Klimatyzacja Next post Klimatyzacja